Zjazd Absolwentów i Nauczycieli 26.10. 2024r.

Zapraszamy do zapoznania się z pięknymi zdjęciami i materiałem filmowych naszych patronów medialnych: Podlasie24 Regionalny Portal Informacyjny , Życie Siedleckie, TV Wschód, Siedlce Miasto Przyjazne, Tygodnik Siedlecki.

Po ośmiu długich latach, które minęły od ostatniego Zjazdu, naznaczonych pobytem w siedzibie tymczasowej na ulicy Sokołowskiej, korzystając z gościnności ówczesnego Collegium Masovia oraz dwoma latami pandemii, Absolwenci i Nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego mogli spotkać się w pięknie wyremontowanym budynku przy ulicy Konarskiego 1. To niezwykle ważne wydarzenie poprzedziły miesiące przygotowań Komitetu Zjazdowego, w skład którego wchodzili absolwenci i nauczyciele oraz prezes i członkowie Stowarzyszenia Żółkiewszczacy, a nad wszystkim czuwał dyrektor szkoły, Pan Jacek Jagiełło. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali tej październikowej soboty. Patronat Honorowy nad tym, jakże ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej, objęli: Marszałek Sejmiku Mazowieckiego pan Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Siedlce, pan Tomasz Hapunowicz. Już o poranku zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach zmarłych dyrektorów i nauczycieli, upamiętniono również poległych w czasie II wojny światowej poprzez złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą wiszącą przy głównym wejściu do szkoły. Po Mszy św. na schodach kościoła p.w. św. Stanisława zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i nagrany krótki filmik z lotu ptaka, a raczej drona. Na część oficjalną goście zostali zaproszeni do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, któremu serdecznie dziękujemy po raz kolejny za gościnę, bowiem poprzedni, VII Zjazd Absolwentów również miał tam miejsce. Od progu powitaniom i radości ze spotkania nie było końca. Sala zapełniała się Absolwentami z najróżniejszych roczników, najstarsi z nich mają blisko 90 lat i nadal z ogromną radością wracają do swojej szkoły, chociaż już tak innej niż kiedyś.

Po przemówieniach zaproszonych gości i przyjaciół naszego Liceum, którzy skierowali w naszą stronę wiele miłych słów, wszyscy mogli przekonać się, jak utalentowanych absolwentów i uczniów wychowało i wychowuje IV Liceum Ogólnokształcące. Część artystyczna to była iście królewska strawa duchowa. Chór pod batutą pani Marioli Duk, złożony zarówno z obecnych uczniów jak i absolwentów, wykonał dostojne „Gaude Mater Polonia”, „Breve regnum” i „Kołysankę”; Absolwent Paweł Sulej wykonał na akordeonie „Libertango”, a następnie wystąpiły obecne uczennice: Zofia Chojecka – „Meluzyna” i Amelia Księżopolska – „Lubię wracać tam gdzie byłem”.

Czytaj więcej

Sukces muzyczny naszych uczennic

Miło nam poinformować, że nasze uczennice Agata Kowal i Natalia Pluta zostały Laureatkami MAZOWIECKIGO XVII. PRZEGLĄDU ARTYSTYCZNYCH INSPIRACJI TWÓRCZOŚCIĄ AGNIESZKI OSIECKIEJ „Taką nas ścieżką poprowadź 2024”.

Jury po przesłuchaniu 48 osób przyznało wyróżnienia obu naszym artystkom. 26. października dziewczyny świetnie zaprezentowały się na koncercie galowym w Warszawskim Centrum Promocji Kultury Pragi-Południe.

Gratulujemy!

Iskry Niepodległej

29 października klasa 1d wzięła udział w mobilnym widowisku Biura „Niepodległa” – ISKRY NIEPODLEGŁEJ na terenie Klubu Wojskowego w Siedlcach. W specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej uczniowie obejrzeli wystawę o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat.

Zapoznali się z losami bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność w dziedzinach: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu oraz sportu (m.in. Ludwik Hirszfeld, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Mieczysław Bekker, Jan Szczepanik). Nowoczesne technologie, kosmiczny design, cyfrowa opowieść, niesamowita muzyka oraz elementy interaktywne zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. 

Opiekunowie wycieczki: Marta Kowalik i Paulina Kiczko-Kamut

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z języka polskiego

Olimpus we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach jest organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej (Sesja jesienna) z języka polskiego dla uczniów IV LO w Siedlcach. Olimpiada odbędzie się 4 listopada 2024 r. o godz. 10.45 w Auli MSCDN Wydział w Siedlcach, ul. Asłanowicza 2. Zainteresowani uczniowie proszeni są o kontakt z nauczycielami języka polskiego IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dodatkowymi dostępnymi na stronie: www.olimpus.edu.pl

Konkurs Literatury Pięknej – 29 październik

Przypominamy o Konkursie Literatury Pięknej, którego etap szkolny odbędzie się 29 października w czytelni szkolnej o godz. 8.00. Uczestnik konkursu ustnie prezentuje ulubioną książkę z zakresu literatury pięknej, w sposób zachęcający do przeczytania. Książka nie może pochodzić z wykazu lektur szkolnych. Czas prezentacji od 3 do 5 minut. Wystąpienie powinno zawierać własne przemyślenia i sformułowania bez naruszania praw autorskich (tzw. twórczość własna). Etap międzyszkolny będzie miał miejsce 6 listopada. Szczegółowy regulamin TUTAJ

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

7 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których o stanowisko przewodniczącej ubiegały się Julia Jóźwiak z kl. 2d oraz Nela Kadej z kl. 2b.

Z radością informujemy, że przewodniczącą została Julia Jóźwiak, zdobywając 304 głosy, Nela Kadej uzyskała 154 głosy, co daje łącznie 458 oddanych głosów.

Na rok szkolny 2024/2025 skład Samorządu Uczniowskiego wygląda następująco: przewodnicząca – Julia Jóźwiak, wiceprzewodniczący – Olivier Jastrzębski.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie oraz liczny udział w głosowaniu!

Humaniści na Wydziale humanistycznym

W ramach oswajania się z uniwersytecką rzeczywistością klasa IV B pod opieką swojego wychowawcy, p. Marty Wareckiej-Kuzyńskiej uczestniczyła w dwóch wykładach historycznych wygłoszonych w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach ’ 2024. Pierwszy z nich poprowadził dla nas prof. UwS  dr hab. Marcin Kruszyński. Poruszyła nas postawa „milczącego” papieża, Piusa XII, nazywanego przez niektórych „papieżem Hitlera”. Drugie spotkanie wprowadziło nas w nastrój patriotyczny, ponieważ tematem wykładu dr Rafała Roguskiego były polskie symbole patriotyczne, nie tylko w kolorze biało-czerwonym. Dziękujemy dyrektorowi i pracownikom Instytutu Historii Uniwersytetu w Siedlcach za serdeczne przyjęcie i możliwość uczestniczenia w festiwalu.

Marta Warecka-Kuzyńska

Z Siedleckimi Dniami Drzewa w tle…

23.10.2024 r. klasa 1c z wychowawcą uczestniczyła w spotkaniu z dr hab. Zbigniewem Kasprzykowskim – profesorem UwS, pracownikiem Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Siedlcach. Tematem przewodnim wykładu były „Drzewa i ich skrzydlaci mieszkańcy”, ale profesor przybliżył młodzieży również rodzaje ekosystemów występujących w Polsce, tych sztucznych i naturalnych; zależności między organizmami oraz różnice między prawdziwym lasem i tak zwanym lasem. Słowa poparte były ciekawymi zdjęciami i filmami z dalekich podróży, w których profesor brał udział. Podczas spotkania młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat gatunków ptaków występujących w naszym Parku Aleksandria oraz o najstarszych i największych drzewach na kuli ziemskiej.

Poszliśmy za ciosem i odwiedziliśmy aleję 6 Dębów w naszym Parku Aleksandria, a przede wszystkim Pomnik Przyrody – Dąb Hetman nad którym opiekę sprawuje nasza szkoła od 2020 roku.

Anna Nowak

„O wychowankach Męskiego Gimnazjum …” – wystąpienie pana Witolda Bobryka na konferencji

W najnowszym 11 numerze pisma „Galicja. Studia i Materiały” (https://journals.ur.edu.pl/galisim/issue/view/516/433), wydawanego przez Uniwersytet Rzeszowski, ukazały się materiały stanowiące pokłosie konferencji „Galicyjski tygiel. Inteligencja w zaborze austriackim (1772-1918)”, która odbyła się 21-22 września 2023 r. Jednym z prelegentów był dr Witold Bobryk, nauczyciel historii w IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, który swoje wystąpienie poświęcił absolwentom męskiego gimnazjum w Siedlcach, funkcjonującym w środowisku inteligencji galicyjskiej. Opublikowany artykuł, stanowiący rozwinięcie referatu wygłoszonego podczas konferencji, nosi tytuł „Galicyjska przystań. O wychowankach męskiego gimnazjum siedleckiego, pracownikach szkolnictwa średniego i wyższego w zaborze austriackim”.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.