10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Tegoroczne hasło na Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego brzmi: „Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem”. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie. Dzień ten jest również okazją do dyskusji na temat zdrowia psychicznego, tego jak powinniśmy o nie dbać, jak ważne jest rozmawianie o trudnościach i szukanie pomocy, jeśli ktoś ma problemy.

Szacuje się, że przed pandemią w 2019 r. jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi, a w pierwszym roku pandemii wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wyniósł ponad 25%. Objawy obniżonego nastroju i depresji występują u ok. jednej trzeciej nastolatków w Polsce.

Co to jest zdrowie psychiczne?

Dobre samopoczucie psychiczne, emocjonalne i społeczne wpływa na nasze zdrowie psychiczne, na to, jak się czujemy, myślimy i zachowujemy, gdy stawiamy czoła wyzwaniom życiowym, jak podejmujemy decyzje, radzimy sobie ze stresem i budujemy relacje.

Oto kilka wskazówek, które pomogą mogą pomóc uporać się z codziennym stresem i wyzwaniami:

Skup się na pozytywnych myślach

Skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia. Wypisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny.

Bądź aktywny fizycznie

Wykazano, że regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą obniżyć stres i poprawić nastrój. Skoncentruj się na ćwiczeniach wykonywanych w domu, takich jak, trening siłowy, taniec, czy spacer.

Skoncentruj się na zdrowym odżywianiu

Stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Dbaj o dobry sen

Zachowaj regularny harmonogram snu. Codziennie idź spać i wstawaj o tej samej godzinie. Staraj się spać co najmniej 8 godzin, aby złagodzić stres i zachować dobre zdrowie.

Unikaj tytoniu i alkoholu

Unikaj substancji toksycznych, takich jak tytoń i alkohol, ponieważ mogą one upośledzać umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Zrelaksuj się i naładuj

Pozwól sobie na trochę czasu na zadbanie o swoje potrzeby. Przyjmij nawyki, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem i niepokojem, np. głębokie oddychanie, słuchanie muzyki, czytanie książki, rozmowa z bliskimi. Poszukaj co na Ciebie dobrze działa.

Znajdź cel i znaczenie

Znalezienie celu każdego dnia jest dla każdego czymś innym, ale jest kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia psychicznego. Poszukaj aktywności ,pasji, które sprawią, że poczujesz się wartościowy. Inwestuj w kontakty i spędzaj wartościowy czas z ważnymi dla Ciebie osobami.

Gdy potrzebujesz pomocy –zapraszamy- gabinet pedagoga i psychologa za pokojem nauczycielskim.

Pomocne telefony w sytuacji kryzysu:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (całodobowy)

Numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia: 112 ( całodobowy)

Małgorzata Szymańska-Gorzała psycholog