Po co to robimy? Bo tak trzeba. Należy im się nasza pamięć, szacunek i wiedza o tym, co się stało. Należy się to też ich bliskim – powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef pionu poszukiwawczego, podczas inauguracji projektu edukacyjnego IPN „»Łączka« i inne miejsca poszukiwań”. Uroczyste otwarcie kolejnej edycji projektu odbyło się 15 października 2019 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. – Biorąc udział w tym projekcie, uczestniczycie w procesie przywracania pamięci ofiar totalitaryzmów – podkreślił wiceprezes IPN, zwracając się do licznie przybyłych uczestników. To już trzecia edycja tej niezwykłej lekcji historii, nasza szkoła uczestniczy już po raz drugi w projekcie Łączka. Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych i otrzymają zadania do wykonania. Jako podsumowanie projektu nakręcą 2-minutowe etiudy filmowe poświęcone pracom poszukiwawczym Instytutu Pamięci Narodowej bądź będące refleksją nad losem ofiar i ich rodzin.
Cele, jakie stawiają przed uczestnikami autorzy warsztatów, to m.in. rozbudzenie zainteresowania historią najnowszą, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar, poszanowania dla życia ludzkiego i nakazów kultury i religii dotyczących grzebania umarłych, rozbudzanie ciekawości badawczej, poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jak wspomnieliśmy uczniowie naszej szkoły uczestniczą już w II edycji projekty. W tym roku postawiliśmy na młodych humanistów- 1 bp i klasę o profilu biologicznym- 2d. W czasie inauguracji projektu obejrzeliśmy dokument ukazujący prace poszukiwawcze na Łączce, mieliśmy także możliwość poznać tragiczną historię więzienia na Rakowieckiej- gdzie zetknęły się dwa totalitaryzmy- nazistowski i komunistyczny. Obejrzeliśmy cele i artefakty ofiar m.in. celę Witolda Pileckiego.( Maja Gochnio kl.1bp)