17 stycznia 2025 r. klasa 1d wraz z wychowawczynią, panią Martą Kowalik, uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez panią adwokat Monikę Ochnio-Pawluczuk w ramach akcji „Adwokatura przeciwko przemocy”. Podczas spotkania młodzież miała okazję poznać specyfikę codziennej pracy adwokata oraz dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Warsztaty obejmowały zagadnienia związane z przemocą w rodzinie, przemocą rówieśniczą oraz hejtem. Uczniom zaprezentowano również listę ważnych numerów kontaktowych, które mogą być pomocne w przypadku potrzeby uzyskania wsparcia. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości młodzieży oraz pokazanie, jak skutecznie reagować w obliczu różnych form przemocy.
22 stycznia W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie profilaktyczne organizowane przez Zespół Oświatowy w Krześlinie. W ramach przedsięwzięcia „Na krok przed…. przemocą seksualną wśród dzieci i młodzieży” na scenie wystąpili przedstawiciele KMP Siedlce oraz Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach. Uczniowie przygotowali spektakl profilaktyczny pt.: „W sieci złudzeń”. Funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii opowiedzieli o przemocy seksualnej w internecie. Policjanci wspominali o sytuacjach, w których dzieci i młodzież doświadczają przemocy, ale też o konsekwencjach i sytuacjach, w których to oni mogą być ofiarami przemocy seksualnej. Planowane są również kolejne spotkania z cyklu „Na krok przed…”
Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się 21 lutego 2025 r. w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Proszę o zapoznanie się z Regulaminem oraz zgłoszenie chęci udziału w dyktandzie nauczycielowi języka polskiego.
20 stycznia odbyło się spotkanie warsztatowe z p. Magdaleną Waldzińską – absolwentką naszego liceum a obecnie doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach oraz Klubu „3K” – Komunikacja, Kompetencje – Kariera. Uczniowie klasy I a oraz I d zostali zapoznani z ofertą PUP w Siedlcach. Doradca zawodowy zachęcił uczniów do udziału w tragach pracy organizowanych przez PUP w Siedlcach. Uczniowie zapoznali się z bazą linków i przydatnych stron internetowych niezbędnych do stworzenia pierwszego CV.
14 stycznia naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – redaktor naczelny Tygodnika Siedleckiego, pan Krzysztof Strzelecki. Uczniowie klasy 3b mieli niepowtarzalną okazję poznać go osobiście i dowiedzieć się więcej o kulisach pracy dziennikarza prasy regionalnej. Spotkanie to było szczególnie cenne dla klasy o profilu humanistycznym. Podczas wizyty młodzież miała okazję zapoznać się z codziennymi obowiązkami dziennikarza, dowiedzieć się, jak wygląda przygotowywanie wywiadów, czym jest autoryzacja tekstu oraz korekta. Pan Strzelecki z pasją opowiadał o atrakcyjności i wyzwaniach związanych z tym zawodem, odpowiadając przy tym na liczne pytania uczniów. Jego zaangażowanie i doświadczenie wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży, która z uwagą słuchała każdego słowa. To inspirujące spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, motywując ich do rozwijania swoich pasji i umiejętności w dziedzinie dziennikarstwa oraz szeroko pojętej komunikacji.
Eliminacje szkolne do III edycji drużynowego turnieju BE THE BEST odbędą się 24 stycznia (piątek) na 3 godzinie lekcyjnej – 9:50, w sali 18. W tym roku tematem zmagań konkursowych jest Australia i Nowa Zelandia. Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli języka angielskiego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie SCDiDN.
W dniach 07.-11.01.2025 r. grupa polskich uczniów z opiekunami: P. Ewą Jagiełło i P. Mariolą Duk oraz Dyrektorem IV LO, P. Jackiem Jagiełło, wzięła udział w spotkaniu wymiany uczniów w Mühlenbeck w Niemczech. Było to drugie spotkanie tej samej grupy uczniów (pierwsze odbyło się we wrześniu 2024 r. w Gdańsku). Polska grupa została zaproszona na uroczystości jubileuszowe niemieckiej szkoły partnerskiej oraz na Dzień Otwarty KKGS. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak uroczystości szkolne świętują Niemcy. W programie było zwiedzanie budynku szkolnego z niemieckimi uczniami jako przewodnikami, była możliwość popatrzeć na lekcje otwarte przygotowane na Jubileusz. W Dniu Otwartym KKGS przedstawiliśmy prezentację multimedialną o Polsce, Siedlcach i zaprezentowaliśmy wirtualny spacer po IV LO. Sala, którą oddano nam do dyspozycji, została udekorowana flagami: polską, niemiecką i włoską (szkoła ma też współpracę z Włochami) oraz zdjęciami z naszych poprzednich wymian.
Dużo czasu spędzaliśmy wspólnie w grupach mieszanych – rozmawialiśmy o naszych systemach szkolnictwa, o tym jak lubimy spędzać wolny czas, jak wygląda nasze życie rodzinne. Ponieważ Mühlenbeck leży na granicy z Berlinem, mogliśmy aż dwa razy pojechać do stolicy Niemiec i poznać ją dokładniej. Dużo spacerowaliśmy po Unter den Linden, zatrzymywaliśmy się przy każdym ważnym obiekcie i poznawaliśmy jego historię. Wspólnie z niemiecką grupą rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Room oraz robiliśmy czekoladę w Ritter Sport-Welten. Podczas ewaluacji spotkania padło wiele ciepłych słów o samym spotkaniu oraz o jego uczestnikach. Na zakończenie ustaliliśmy termin kolejnego spotkania we wrześniu 2025 r. w Siedlcach.
Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie kosztów podróży naszej grupy na spotkanie wymianowe do Niemiec.
Uczniowie klasy 3b mieli okazję odwiedzić Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach – instytucję, która przekazuje informacje z regionu, kraju i świata, obejmujące tematy z zakresu polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury. To inspirujące wydarzenie pozwoliło młodzieży zapoznać się z zaletami i wyzwaniami pracy w tej interesującej instytucji. Uczniowie uzyskali także informacje na temat wolontariatu oraz mieli możliwość przećwiczenia próbnych wywiadów, nagrania swoich głosów i wspólnego ich odsłuchania. Media, jako „czwarta władza”, odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa, a takie doświadczenia pomagają młodym ludziom lepiej zrozumieć ich znaczenie.
Uczniowie klasy II F, gościnnie z kilkoma uczniami z zaprzyjaźnionych klas pod opieką wychowawcy p. Renaty Zacharczuk oraz p. Anny Nowak i p. Izabeli Kowal udali się na wycieczkę do Warszawy. Tuż po przyjeździe, podziwialiśmy uroki Starego Miasta. Następnie przeszliśmy na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zobaczyć uroczystą zmianę warty. Pani przewodnik, zobrazowała nam niezwykle ciekawą historię tego miejsca. Z Ogrodu Saskiego udaliśmy się do fabryki bombek Fogiel. Jest to rodzinna firma, która produkuje ozdoby choinkowe od 74 lat. Wszystkie wyroby produkowane są ręcznie. W fabryce uczniowie obserwowali proces powstawania ozdób choinkowych od dmuchania przez srebrzenie, maczanie, dekoracje.
Następnie wykonaliśmy własne zdobienia bombki według indywidualnego pomysłu. Podczas gdy dzieła schły, poczęstowano nas rogalikiem i gorącą herbatką. Ostatnim punktem naszego zwiedzania była Fabryka Czekolady E.Wedel. Muzeum czekolady to miejsce, gdzie nauka spotyka się z dobrą zabawą, angażując wszystkie zmysły zwiedzających. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o fabryce, jej założycielu i samym logo firmy. Niewątpliwie wycieczka wprowadziła nas w bożonarodzeniowy nastrój