Adwokatura przeciwko przemocy

17 stycznia 2025 r. klasa 1d wraz z wychowawczynią, panią Martą Kowalik, uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez panią adwokat Monikę Ochnio-Pawluczuk w ramach akcji „Adwokatura przeciwko przemocy”.  Podczas spotkania młodzież miała okazję poznać specyfikę codziennej pracy adwokata oraz dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Warsztaty obejmowały zagadnienia związane z przemocą w rodzinie, przemocą rówieśniczą oraz hejtem. Uczniom zaprezentowano również listę ważnych numerów kontaktowych, które mogą być pomocne w przypadku potrzeby uzyskania wsparcia. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości młodzieży oraz pokazanie, jak skutecznie reagować w obliczu różnych form przemocy.

Marta Kowalik

„Na krok…przed przemocą seksualną”

22 stycznia W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie profilaktyczne organizowane przez Zespół Oświatowy w Krześlinie. W ramach przedsięwzięcia „Na krok przed…. przemocą seksualną wśród dzieci i młodzieży” na scenie wystąpili przedstawiciele KMP Siedlce oraz Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach. Uczniowie przygotowali spektakl profilaktyczny pt.: „W sieci złudzeń”. Funkcjonariusze z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii opowiedzieli o przemocy seksualnej w internecie. Policjanci wspominali o sytuacjach, w których dzieci i młodzież doświadczają przemocy, ale też o konsekwencjach i sytuacjach, w których to oni mogą być ofiarami przemocy seksualnej. Planowane są również kolejne spotkania z cyklu „Na krok przed…”

Sylwester Mosiej

Spotkanie z doradcą zawodowym

20 stycznia odbyło się spotkanie warsztatowe z p. Magdaleną Waldzińską – absolwentką naszego liceum a obecnie doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach oraz Klubu „3K” – Komunikacja, Kompetencje – Kariera. Uczniowie klasy I a oraz I d zostali zapoznani z ofertą PUP w Siedlcach. Doradca zawodowy zachęcił uczniów do udziału w tragach pracy organizowanych przez PUP w Siedlcach. Uczniowie zapoznali się z bazą linków i przydatnych stron internetowych niezbędnych do stworzenia pierwszego CV.

Sylwester Mosiej

Wizyta redaktora naczelnego Tygodnika Siedleckiego

14 stycznia naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – redaktor naczelny Tygodnika Siedleckiego, pan Krzysztof Strzelecki. Uczniowie klasy 3b mieli niepowtarzalną okazję poznać go osobiście i dowiedzieć się więcej o kulisach pracy dziennikarza prasy regionalnej. Spotkanie to było szczególnie cenne dla klasy o profilu humanistycznym. Podczas wizyty młodzież miała okazję zapoznać się z codziennymi obowiązkami dziennikarza, dowiedzieć się, jak wygląda przygotowywanie wywiadów, czym jest autoryzacja tekstu oraz korekta. Pan Strzelecki z pasją opowiadał o atrakcyjności i wyzwaniach związanych z tym zawodem, odpowiadając przy tym na liczne pytania uczniów. Jego zaangażowanie i doświadczenie wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży, która z uwagą słuchała każdego słowa. To inspirujące spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, motywując ich do rozwijania swoich pasji i umiejętności w dziedzinie dziennikarstwa oraz szeroko pojętej komunikacji.

Agnieszka Chojecka

Kolejna międzynarodowa wymiana uczniów za nami…..

W dniach 07.-11.01.2025 r. grupa polskich uczniów z opiekunami: P. Ewą Jagiełło i P. Mariolą Duk oraz Dyrektorem IV LO, P. Jackiem Jagiełło, wzięła udział w spotkaniu wymiany uczniów w Mühlenbeck w Niemczech. Było to drugie spotkanie tej samej grupy uczniów (pierwsze odbyło się we wrześniu 2024 r. w Gdańsku). Polska grupa została zaproszona na uroczystości jubileuszowe niemieckiej szkoły partnerskiej oraz na Dzień Otwarty KKGS. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak uroczystości szkolne świętują Niemcy. W programie było zwiedzanie budynku szkolnego z niemieckimi uczniami jako przewodnikami, była możliwość popatrzeć na lekcje otwarte przygotowane na Jubileusz. W Dniu Otwartym KKGS przedstawiliśmy prezentację multimedialną o Polsce, Siedlcach i zaprezentowaliśmy wirtualny spacer po IV LO. Sala, którą oddano nam do dyspozycji, została udekorowana flagami: polską, niemiecką i włoską (szkoła ma też współpracę z Włochami) oraz zdjęciami z naszych poprzednich wymian.

Dużo czasu spędzaliśmy wspólnie w grupach mieszanych – rozmawialiśmy o naszych systemach szkolnictwa, o tym jak lubimy spędzać wolny czas, jak wygląda nasze życie rodzinne. Ponieważ Mühlenbeck leży na granicy z Berlinem, mogliśmy aż dwa razy pojechać do stolicy Niemiec i poznać ją dokładniej. Dużo spacerowaliśmy po Unter den Linden, zatrzymywaliśmy się przy każdym ważnym obiekcie i poznawaliśmy jego historię. Wspólnie z niemiecką grupą rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Room oraz robiliśmy czekoladę w Ritter Sport-Welten. Podczas ewaluacji spotkania padło wiele ciepłych słów o samym spotkaniu oraz o jego uczestnikach. Na zakończenie ustaliliśmy termin kolejnego spotkania we wrześniu 2025 r. w Siedlcach.

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie kosztów podróży naszej grupy na spotkanie wymianowe do Niemiec.

Wizyta w Katolickim Radiu Podlasia

Uczniowie klasy 3b mieli okazję odwiedzić Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach – instytucję, która przekazuje informacje z regionu, kraju i świata, obejmujące tematy z zakresu polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury. To inspirujące wydarzenie pozwoliło młodzieży zapoznać się z zaletami i wyzwaniami pracy w tej interesującej instytucji. Uczniowie uzyskali także informacje na temat wolontariatu oraz mieli możliwość przećwiczenia próbnych wywiadów, nagrania swoich głosów i wspólnego ich odsłuchania. Media, jako „czwarta władza”, odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa, a takie doświadczenia pomagają młodym ludziom lepiej zrozumieć ich znaczenie.

Agnieszka Chojecka