Kolejna międzynarodowa wymiana uczniów za nami…..

W dniach 07.-11.01.2025 r. grupa polskich uczniów z opiekunami: P. Ewą Jagiełło i P. Mariolą Duk oraz Dyrektorem IV LO, P. Jackiem Jagiełło, wzięła udział w spotkaniu wymiany uczniów w Mühlenbeck w Niemczech. Było to drugie spotkanie tej samej grupy uczniów (pierwsze odbyło się we wrześniu 2024 r. w Gdańsku). Polska grupa została zaproszona na uroczystości jubileuszowe niemieckiej szkoły partnerskiej oraz na Dzień Otwarty KKGS. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak uroczystości szkolne świętują Niemcy. W programie było zwiedzanie budynku szkolnego z niemieckimi uczniami jako przewodnikami, była możliwość popatrzeć na lekcje otwarte przygotowane na Jubileusz. W Dniu Otwartym KKGS przedstawiliśmy prezentację multimedialną o Polsce, Siedlcach i zaprezentowaliśmy wirtualny spacer po IV LO. Sala, którą oddano nam do dyspozycji, została udekorowana flagami: polską, niemiecką i włoską (szkoła ma też współpracę z Włochami) oraz zdjęciami z naszych poprzednich wymian.

Dużo czasu spędzaliśmy wspólnie w grupach mieszanych – rozmawialiśmy o naszych systemach szkolnictwa, o tym jak lubimy spędzać wolny czas, jak wygląda nasze życie rodzinne. Ponieważ Mühlenbeck leży na granicy z Berlinem, mogliśmy aż dwa razy pojechać do stolicy Niemiec i poznać ją dokładniej. Dużo spacerowaliśmy po Unter den Linden, zatrzymywaliśmy się przy każdym ważnym obiekcie i poznawaliśmy jego historię. Wspólnie z niemiecką grupą rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Room oraz robiliśmy czekoladę w Ritter Sport-Welten. Podczas ewaluacji spotkania padło wiele ciepłych słów o samym spotkaniu oraz o jego uczestnikach. Na zakończenie ustaliliśmy termin kolejnego spotkania we wrześniu 2025 r. w Siedlcach.

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie kosztów podróży naszej grupy na spotkanie wymianowe do Niemiec.

Wizyta w Katolickim Radiu Podlasia

Uczniowie klasy 3b mieli okazję odwiedzić Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach – instytucję, która przekazuje informacje z regionu, kraju i świata, obejmujące tematy z zakresu polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury. To inspirujące wydarzenie pozwoliło młodzieży zapoznać się z zaletami i wyzwaniami pracy w tej interesującej instytucji. Uczniowie uzyskali także informacje na temat wolontariatu oraz mieli możliwość przećwiczenia próbnych wywiadów, nagrania swoich głosów i wspólnego ich odsłuchania. Media, jako „czwarta władza”, odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa, a takie doświadczenia pomagają młodym ludziom lepiej zrozumieć ich znaczenie.

Agnieszka Chojecka

Wycieczka klasy II F

Uczniowie klasy II F, gościnnie z kilkoma uczniami z zaprzyjaźnionych klas pod opieką wychowawcy p. Renaty Zacharczuk oraz p. Anny Nowak i p. Izabeli Kowal udali się na wycieczkę do Warszawy. Tuż po przyjeździe, podziwialiśmy uroki Starego Miasta. Następnie przeszliśmy na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zobaczyć uroczystą zmianę warty. Pani przewodnik, zobrazowała nam niezwykle ciekawą historię tego miejsca. Z Ogrodu Saskiego udaliśmy się do fabryki bombek Fogiel. Jest to rodzinna firma, która produkuje ozdoby choinkowe od 74 lat. Wszystkie wyroby produkowane są ręcznie. W fabryce uczniowie obserwowali proces powstawania ozdób choinkowych od dmuchania przez srebrzenie, maczanie, dekoracje.

Następnie wykonaliśmy własne zdobienia bombki według indywidualnego pomysłu. Podczas gdy dzieła schły, poczęstowano nas rogalikiem i gorącą herbatką. Ostatnim punktem naszego zwiedzania była Fabryka Czekolady E.Wedel. Muzeum czekolady to miejsce, gdzie nauka spotyka się z dobrą zabawą, angażując wszystkie zmysły zwiedzających. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o fabryce, jej założycielu i samym logo firmy. Niewątpliwie wycieczka wprowadziła nas w bożonarodzeniowy nastrój

Proszę wstać, sąd idzie! – lekcja języka polskiego w klasie Id

18 grudnia 2024 r. sala lekcyjna naszej szkoły zamieniła się w salę rozpraw sądowych. Przed sądem stanęli bohaterowie tragedii antycznej Sofoklesa. Pierwsza odbyła się rozprawa tytułowej postaci – Antygony, drugi był sąd nad Kreonem – władcą mitycznych Teb. Usłyszeliśmy mowy oskarżycieli i obrony, zeznania świadków, po których nastąpiło ogłoszenie wyroku. Zarówno Kreon, jak i Antygona, zostali uniewinnieni. Symulacja przewodu sądowego pomogła uczniom pogłębić treści lektury, szczególnie te dotyczące konfliktu tragicznego, w którym zderzone zostały dwie równorzędne, przeciwstawne racje. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie uczniów, którzy przygotowali scenariusze inscenizacji i odegrali przydzielone role na forum klasy.

Udział naszych uczennic w promocji w Archiwum Państwowym

19 grudnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyła się promocja polskiej edycji „Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Siedlcach”, wydanej nakładem Archiwum Państwowego w Siedlcach i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Pierwodruk jej ukazał się w 1956 r. w Buenos Aires. Jest to już dziesiąta publikacja wydana w serii tzw. pinkasów przedniemeńskich, które stanowią ksiąg pamięci spisane po II wojnie światowej w językach jidysz i hebrajskim. Polskie wydanie „Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Siedlcach”, poprzedza wstęp autorstwa Witolda Bobryka, nauczyciela historii w naszym Liceum.

W trakcie spotkania nasze uczennice zaprezentowały program słowno-muzyczny „Nie ma już tych miasteczek”, poświęcony pamięci Żydów siedleckich. W programie wzięły udział uczennice: Agata Kowal (fortepian, śpiew) i Aleksandra Król z kl. Id, Magdalena Jaszczuk i Julia Sadło (skrzypce) II e, Amelia Mazur i Julia Pękała z kl. II F.

Lata mijają, pocztówki zostają…

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę starych kartek, która przeniesie nas w nostalgiczny świat minionych lat. Odkryjmy urok dawnych pocztówek świątecznych z lat 60, 70 i 80.

Wystawa jest dostępna na dolnym korytarzu szkolnym, a została wykonana przez grupę uczniów z klasy II E pod opieką pana Wiesława Żukowskiego. Jeśli masz jakieś stare pocztówki i inne materiały archiwalne możesz je przekazać szkole, a my zapewnimy im odpowiednią oprawę ekspozycyjną (kontakt: wieslaw.zukowski@zolkiewski.siedlce.pl).

„Let‘s sing Christmas songs and carols”

11 grudnia w IV LO odbył się wyjątkowy koncert poświęcony angielskim pieśniom i piosenkom świątecznym pt. „Let’s sing Christmas songs and carols”. Wydarzenie poprowadzili uczniowie z klasy 3e Klaudia Bojar i Marcel Dziewulski.

Wśród wykonawców znaleźli się: Gabriela Kowalczyk kl 1c, Dominika Kisielińska i Nela Kadej kl. 2b, Julia Sadło, Amelia Księżopolska i Wiktoria Garucka kl. 2e, Jakub Tchórzewski kl. 3d, Emilia Matuszewska kl. 2c, Zofia Chojecka oraz akompaniament na pianinie Maja Oknińska kl. 3a, Agata Kowal kl. 1d, Zuzanna Aleksiuk kl. 3f, a także Oliwia Bangrowska z klasy 2c.

Na scenie młodzi soliści w profesjonalny sposób interpretowali zarówno klasyczne kolędy, takie jak „Mary did you know” jak i popularne piosenki śwąteczne, w tym „Last Christmas”, „Snowman”, „Happy Xmas” , „Santa tell me”, „Under the Mistletoe”, „Snow is falling” czy też „Thank you”.

Publiczność doceniła różnorodność repertuaru, który umożliwił każdemu odnalezienie w muzyce czegoś bliskiego sercu. Ten wyjątkowy koncert sprawił, że uczniowie oraz nauczyciele mogli poczuć magiczny czar świątecznych tradycji.

Wanda Choromańska-Szarko, Małgorzata Michalak

Kiermasz Mikołajkowy

10 grudnia 2024r. w IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego klasa 2c wraz z wychowawczynią – p. Lucyną Dołowską-Żabką oraz Samorządem Uczniowskim zorganizowała Kiermasz Mikołajkowy na rzecz Fundacji Siedleckie Domowe Hospicjum dla Dzieci.

Podczas kiermaszu można było kupić przeróżne pyszne ciasta, karteczki-niepytki i wziąć udział w loterii. Zwycięzcami głównej nagrody okazali się być Aleksandra Klewek 2C, Magdalena Hapunowicz 3A, Kinga Mikiewicz 3C i Michał Bobryk 3D. Gratulujemy!

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziny Żółkiewszczaków zebraliśmy imponującą kwotę 2 452 zł! Serdecznie dziękujemy za okazane serce ❤️